Laptop vásárlás expertként, avagy X1504ZA teszt


Hadd kezdjem azzal, hogy műszaki eladó vagyok, általában egész pontosan tudom mi van egy laptopban, ha pedig nem tudom, akkor utána nézek.

Nem tartozom az egyszerűbb vásárlók közé, hogy kék színű legyen, működjön és kész. Meg vizsgálom a processzor tipúsát hogy,milyen hűtése, mik a bővítési lehetőségek és e szerint választok gépet. A választásom egy X1502ZA-BQ2367-re esett, mert 220 ezer forintos árponton ez tökéletes alapnak tűnt. Az alaplapon, sajnos, forrasztva 8gb RAM található, de szerencsére van egy memória helyünk az alaplapon ami 32gb-ig támogat plusz memóriát, így az elérhető össz memória 40 GB, ezzel én éltem is a Crucial oldala segített memóriát választani a megfelelő kompatibilitás érdekében. A tárhelyet is bővítettem, hiszen van rá lehetőség egy M2-es slotba beraktam egy heat sinkes 990 pro-t amivel így már ki tudom aknázni a Core i7 12600H teljesítményét. A „H” jelölés az intelnél mindig a teljesítmény orientált változatot jelenti, míg az U az energia takarékos variánst.

A memória 23 ezer forint volt, az SSD pedig 45 ezer forintomba fájt. Ìgy összeségében 287 ezer forintot vertem el egy laptopra, egy olyan egyedi konfigurációban ami nem is létezik ebben a formában a piacon. A heatsinkes változatra az SSD-ből azért volt szükség, mert a bolond Asus mérnökök a hűtő ventilátor mellé helyezték el az SSD-t, a hűtőventilátornak pedig fém burkolata van, a fém át veszi a meleget és tovább adja az SSD-nek, ezt a handycapet pedig ragyogóan lehet javítani egy heatsinkes SSD-vel, továbbá így elérhetővé vált a több mint 7000mb/s-es olvasási sebesség. Így meg kapjuk egy macbook gyorsaságát, és stabilitását egy negyed áron.

Itt látható a gép felépítése, itt még nem raktam bele a RAM-ot, de ezeket a sorokat már a bővített memóriával írom.

Sajnálatos módon, mint a képen látható, a gyártó 42Wh-órás akkumlátorral szerelte a laptopot, ami egy Core I7-es proci esetében olyan, mint ha egy egy nagy motors BMW-be töltenénk 2000 ft-ért benzin, szinte semmire nem jó.
Nagyjából 2 órát lehet használni, aztán nagyon gyorsan el kell kezdeni keresni egy konektort. Meg kérdeztem a gyártót, hogy milyen bővítési lehetőség van, azt mondták konkrétan semmi nincsen, élj vele együtt, have fun.
Bár rendelkezünk Type-C porttal, ez nem alkalmas töltésre, kínomban már egy Type-C-DC kábelre kezdtem rá keresni, révén már rendelkeznek olyan powerbankok, amik tudnak 65Wattal tölteni, viszont ilyen kábelt csak kínai oldalakon találni, és még mivel garis a laptop, fázok akár csak meg próbálni.
A garancia idő után viszont lehet érdemes lesz utána járni, valid lehetőségeknek is,mert léteznek 62-65 watt órás Asus akkumlátorok és ha fizikailag elfér, illetve a polaritás is ugyan az, talán azzal bővíthető lesz az akksi, de kizárólag a garancia idő után!

Ami a hűtést illeti, határozottan érződik,hogy ez az egy ventilátor nem igazán tudja, teljes értékűen lehűteni a laptopot, de gondolom, ez az ára annak hogy a laptop minösszesen 1.7 kg. Nehéz lehet mérnöki oldalról megtalálni a súly-hűtés-üzemidő-költségek közötti egyensúlyt, és talán azt mondhatom hogy nem is sikerült teljesen.


Szoftveres oldalon meg kell említenem hogy ha SSD-t bővítünk, akkor számítanunk kell arra, hogy a Windows első körben nem fogja felismerni, mind addig amíg az Asus oldaláról le nem szedjük az Intel „csodálatos” driverét, amit „Rapid storage”-nek hívnak, minden alkalommal öröm vele szívni, kedves Intel, tessék be küldeni a Microsoftnak repository-ba a 11.-gen óta csesznek át adni a Micronak a Windows telepítőbe, sok álmatlan éjszakát okozva a Kardoskútiaknak, és persze az átlag embrek számára.
Ez akkor is igaz egyébként ha egy pendrive-ról húzzuk újra a Windowst a gyári, tehát a bele szerelt SSD-vel, ami egyébként szintén egy Samsung, valószínűleg 970 Evo, de most nincs elötelöttem.

+Pro:

  • Könnyű kialakítás, max 1.7kg
  • Bővíthető mind a memória, mind a tárhely
  • Az árban a legtöbb kereskedőnél benne van a Windows is
  • Világít a billentyűzet
  • Jók a hangszórók egy laptophoz képest
  • Kényelmes billentyűzet
  • Csinos
  • Kedvező ár
  • Normális betekítnési szöggel rendelkező IPS kijelző
  • Kamera takaró,újlenyomat olvasó a biztonság érdekében.
  • Ha kimaxolod a lehetőségeket, pár negatívumtól el tekintve jó társ lehet.
  • könnyen szerelhető, a hátlapnál vannak a fő komponensek, nem pedig a billentyűzet alatt,ami kiemelendő, mert ezzel szereti szivatni más modellek essetében az Asus a fogyasztókat
  • Jó a driveres support, mindent meg találni az Asus oldalán

Contra:

  • A 42Watt órás akksi szinte megbocsájthatatlan ilyen fogyasztás mellett.
  • Az hogy Type-C-n keresztűl nem lehet tölteni egyenesen botrány, ilyen kis akksi mellett,nem is értem miért nem rakta bele a gyártó filléres tétel.
  • Át gondolatlan elhelyezése az SSD-nek, kihatással lehet a teljesítményre.
  • Nem létezik hivatalos megoldás a 2, max 3 órás átlag akkumlátor üzemidő megnövelésére.
  • Egy,meglehetősen szerény, ventilátoros hűtés egy 20 magos Core I7-nek (miért???!)
  • Az alap konfig nagyon sovány 8GB rammal,de az ár miatt érthető.
  • A forrasztott RAM-nak bűncselekménynek kellene lennie, jobb lenne 2 memória hely, és nem is dobná meg sokkal az árát, így viszont arra kényszerülünk hogy egy 32 gb-os RAM-ot vegyünk,2×16 helyett.
  • Nagyon vékony szalag kábelek, ami megnehezíti a javítást, és az akkumlátor esetleges cseréjét.
  • A Rapid Storage eléggé nagy szívássá teszi az újratelepítést, ha valaki még nem találkozott ezzel a problémával.

Összegzés:

Ez a konkrét laptop kiválló választás lehet, ha hajlandó vagy ki maxolni a ramot, és be szerezni egy 990 pro heat sinkes SSD-t, csak töltő legyen a közelben, illetve nem árt alá rakni egy hűtőpadot, ha már az Asus mérnökei el spórolták a hűtést.